Company Logo


best cheap website hosting

best cheap website hosting best cheap website hosting

Ogólne

Duszpasterstwo Parafii Katedralnej we Wrocławiu obsługuje według Schematyzmu Archidiecezji Wrocławskiej dwie parafie: Parafię pw. Św. Jana Chrzciciela (Archikatedra) oraz Parafię pw. Świętego Krzyża.

 

Czytaj więcej: Ogólne

Poradnia rodzinna

Poradnia rodzinna:

best cheap website hosting

best cheap website hosting best cheap website hosting

Katedra Św. Jana Chrzciciela

1000r.

Dzięki staraniom Bolesława Chrobrego powstało biskupstwo Wrocławskie jako Sufragania Metropoli Gnieźnieńskiej. Pierwszym rządcą był Biskup Jan, który obrał za patrona diecezji św. Jana Chrzciciela.

1150r.

Kazimierz Odnowiciel po nawrocie pogaństwa na Śląsk przywrócił organizację kościelną. Diecezją rządził wtedy Biskup Hieronim.

Czytaj więcej: Katedra Św. Jana Chrzciciela

Kolegiata Świętego Krzyża

Kościół dwukondygnacyjny, gotycka budowla ceglana, dwuwieżowa.

Górny Kościół jest pod wezwaniem Św. Krzyża, dolny kościół - pod wezwaniem Św. Bartłomieja.

Czytaj więcej: Kolegiata Świętego Krzyża

Kościół Św. Idziego

Kościół św. Idziego jest najstarszą budowlą sakralną, zachowaną w pierwotnej formie we Wrocławiu.

Czytaj więcej: Kościół Św. Idziego

12. niedziela zwykła

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE
12. niedziela zwykła
19.06 – 25.06.2016 r.

1. Nabożeństwa czerwcowe w Katedrze codziennie po Mszy świętej o godzinie 18.30. 
W piątek nabożeństwo czerwcowe wyjątkowo po Mszy św. o godzinie 8.00.

2. Ksiądz Andrzej Delwo, wikariusz Parafii Katedralnej decyzją Księdza Arcybiskupa Metropolity Wrocławskiego po pięciu latach pracy w Katedrze obejmie funkcję proboszcza w parafii pw. św. Wawrzyńca w Wawrzeńczycach z dniem 30 czerwca br. Zapraszamy w przyszłą niedzielę na Mszę św. o godzinie 18.30, podczas której chcemy podziękować Księdzu Andrzejowi za jego posługę w Katedrze i wypraszać potrzebne łaski na kolejne lata kapłańskiej służby.

3. W piątek uroczystość Narodzenia św. Jana Chrzciciela, głównego Patrona Archidiecezji Wrocławskiej i Archikatedry Wrocławskiej. Główna Msza św. pod przewodnictwem J. E. Księdza Arcybiskupa Józefa Kupnego z udziałem władz miasta o godzinie 18.30. O godzinie 21 przed Katedrą koncert Turniej Tenorów. 

4. W sobotę zapraszamy na Rodzinne Świętowanie na Ostrowie i na Noc Świętojańską z ŚDM. Szczegóły na plakacie. Katedra w piątek i sobotę będzie otwarta do godziny 22. Od 20 do 22 będzie również otwarty taras widokowy na wieży katedralnej.

5. W wigilię uroczystości Narodzenia św. Jana Chrzciciela, czyli w czwartek zapraszamy do katedry na Noc Świętojańską z chorałem gregoriańskim. Początek o godzinie 21.15. Modlitwę poprowadzą Schola Gregoriana Silesiensis i Schola Mulierum Silesiensis, zakończenie o północy Mszą świętą w języku łacińskim.

6. W niedzielę w katedrze odpust parafialny ku czci św. Jana Chrzciciela. Homilie w tym dniu wygłosi ks. prof. dr hab. Mariusz Rosik. Suma odpustowa o godzinie 10.00. Po Mszy świętej procesja eucharystyczna wewnątrz katedry. Podczas Mszy świętej o godzinie 13.00 rozesłanie misyjne 36 wolontariuszy „Salezjańskiego Wolontariatu Misyjnego”.

7. Od przyszłej niedzieli przez cały okres wakacyjny nie będzie Mszy św. o godzinie 9.30 w Kolegiacie pw. św. Krzyża i o godzinie 10.00 w kościele pw. św. Idziego.

8. Od piątku do niedzieli w godzinach od 9 do 21 będzie można zwiedzić na Ostrowie Tumskim Muzeum Mobilne św. Jana Pawła II. 

9. W Kolegiacie pw. św. Krzyża można obejrzeć wystawę dzieł sztuki zatytułowaną „Wiara w kulturze”. Wystawa czynna od poniedziałku do piątku od 10 do 18.

10. Zachęcamy do lektury prasy katolickiej. W zakrystii do nabycia tygodniki „Gość Niedzielny” i „Niedziela”.

1 NIEDZIELA ADWENTU 27.11.2022r. – 04.12.2022 r.

1.     Dzisiejszą I niedzielą adwentu rozpoczynamy nowy rok liturgiczny i duszpasterski. Upłynie on pod hasłem: „Wierzę w Kościół Chrystusowy”. Do 16 grudnia będziemy zgłębiać tajemnicę powtórnego przyjścia Chrystusa przy końcu czasów. Zaś kolejne dni mają służyć naszemu bezpośredniemu przygotowaniu do świąt Narodzenia Pańskiego.

2.     Rozpoczynamy rekolekcje adwentowe. Dziś nauki na wszystkich Mszach Św. W poniedziałek, wtorek i środę nauki na Mszach o godz. 6:30, 9:00 i 18:30. Rekolekcjom przewodniczy ks. bp Maciej Małyga, biskup pomocniczy naszej Archidiecezji.

3.     Roraty w Katedrze od poniedziałku do piątku o godz. 6:30, a w soboty o godz. 8:00. W okresie adwentu nie będzie Mszy świętej o godz. 7:00. Dla dzieci Roraty w katedrze od poniedziałku do środy o godz. 18:30.

4.     W adwentowe wtorki o godzinie 19.30 zapraszamy na spotkania ze słowem Bożym – Lectio divina, które prowadzi ks. Rafał Swatek.

5.     Dziś na każdej Mszy Św. błogosławimy opłatki. Pobłogosławione opłatki możemy zabrać do naszych domów z zakrystii. Ofiary składane przy tej okazji są przeznaczone na prace konserwatorskie podejmowane w Katedrze.

6.     Parafialny zespół Caritas rozprowadza świece Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom. Duże świece-20 zł, małe świece-10 zł. Przy kracie można do kosza składać produkty żywnościowe dla potrzebujących z naszej parafii. Można nabyć kalendarz misyjny i obrazy MB Adorującej.

7.     Ponownie Witamy w parafii diakona Marcina Jakimów, który kontynuuje praktykę duszpasterską.

8.     W kalendarzu liturgicznym obchodzimy: w środę święto św. Andrzeja Apostoła, w sobotę wspomnienie św. Franciszka Ksawerego.

9.     W tym tygodniu przypadają I czwartek, piątek i sobota miesiąca. W czwartek wieczorna Msza Św. o powołania do kapłaństwa i życia zakonnego. Po Mszy Św. zapraszamy na Godzinę Świętą. Zakończenie Godziny Świętej o 20:30. Spowiedź pierwszopiątkowa od 6:30 do 13:00 i od 17:00 do 19:00. W piątek Msza Św. z nabożeństwem do Najświętszego Serca Pana Jezusa o godz. 9:00 i 18:30. W sobotę Msza Św. i nabożeństwo do Niepokalanego Serca Maryi o godz. 9.00, następnie zmiana tajemnic różańcowych.

10. W niedzielę, 04.12. o godz. 10:00 zapraszamy rodziców dzieci komunijnych na katechezę. Spotkanie w domu katechetycznym (ul. Kanonia).

11. Po nowym roku rozpoczniemy wizytę duszpasterską - „kolędę”. Z „kolędą” udamy się do rodzin z terenu naszej parafii, które zaproszą duszpasterza do swojego domu. Zgłosić się można wypełniając papierowe zaproszenie (wyłożone na stoliku z prasą) albo poprzez formularz internetowy (tylko formularz). Karty zaproszeń można składać w zakrystii, kancelarii lub wrzucić na tacę. ZGŁOSZENIA PRZYJMUJEMY DO 26 GRUDNIA 2022r. WŁĄCZNIE. Do zapisania wymagane jest podanie nazwiska
i imienia, adresu i telefonu kontaktowego oraz adresu mailowego. Dokładne terminy oraz informacje szczegółowe podamy później.

12. Zachęcamy do lektury prasy katolickiej. Są dostępne: tygodniki „Gość Niedzielny”, „Niedziela” oraz miesięcznik „Nowe Życie”.

 

34 NIEDZIELA ZWYKŁA UROCZYSTOŚĆ JEZUSA CHRYSTUSA KRÓLA WSZECHŚWIATA 20.11.2022r. – 26.11.2022 r.

 

1.      Dziś ostatnia niedziela roku liturgicznego, w którą obchodzimy uroczystość Jezusa Chrystusa, Króla Wszechświata. W dniu dzisiejszym na prośbę papieża Franciszka młodzież gromadzi się, aby obchodzić Światowy Dzień Młodzieży. W naszej Archidiecezji odbywa się on jednocześnie we Wrocławiu, Oławie i Wołowie. Msza Św. dla młodych w katedrze o godz. 15:00, której przewodniczyć będzie J.E. ks. Abp Józef Kupny, Metropolita Wrocławski.

 

2.      W tym tygodniu przeżywamy: wspomnienie Ofiarowania NMP; we wtorek wspomnienie św. Cecylii; w czwartek wspomnienie św. męczenników Andrzeja Dung-Lac i Towarzyszy.

 

3.      Zakończyliśmy nabożeństwa wypominkowe za naszych zmarłych. Niech modlitwa Kościoła wyjedna im przebaczenie grzechów i pomoże osiągnąć szczęście wieczne. Składamy „Bóg zapłać” za włączenie się w tą modlitwę i ofiary złożone przy tej okazji.

 

4.      Parafialny zespół Caritas rozprowadza świece Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom. Duże świece-20 zł, małe świece-10 zł. Przy kracie można do kosza składać produkty żywnościowe dla potrzebujących z naszej parafii.

 

5.      Zapraszamy dzieci 24.11. o godz. 17:00 do Sali katechetycznej na Bal Wszystkich Świętych. Warunkiem wejścia jest przebranie się za świętego.

 

6.       W najbliższą niedzielę przypada pierwsza niedziela Adwentu. Rozpoczniemy czas radosnego oczekiwania i przygotowania na spotkanie z Panem. Najpierw na powtórne przyjście Chrystusa na końcu czasów, a także na świętowanie pierwszego przyjścia Pana na ziemię.

 

7.      Rekolekcje adwentowe rozpoczniemy w sobotę I nieszporami o godz. 17:30. W niedzielę nauki na Mszach Św. o godz. 7:00, 8:30, 10:00, 11:30, 13:00, 16:30 i 18:00. W poniedziałek, wtorek i środę nauki na Mszach o godz. 6:30, 9:00 i 18:30. Rekolekcjom przewodniczy ks. bp Maciej Małyga, biskup pomocniczy naszej Archidiecezji.

 

8.      W przyszłą niedzielę na każdej Mszy świętej poświęcimy opłatki, które będziemy mogli zabrać do naszych domów. Ofiary składane przy tej okazji są przeznaczone na prace konserwatorskie podejmowane w Katedrze.

 

9.      Roraty będą sprawowane w Katedrze od poniedziałku do piątku o godz. 6:30, a w soboty o godz. 8:00. W okresie adwentu nie będzie Mszy świętej o godz. 7:00. Dla dzieci Roraty w katedrze od poniedziałku do środy o godz. 18:30.

 

10. Zachęcamy do lektury prasy katolickiej. Są dostępne: tygodniki „Gość Niedzielny”, „Niedziela” oraz miesięcznik „Nowe Życie”.

 

33 NIEDZIELA ZWYKŁA 13.11.2022r. – 19.11.2022 r.

1.      Przeżywamy Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym. Na ten cel zbierane są ofiary do puszek. Także dziś przypada Światowy Dzień Ubogich. Zapraszamy w czwartek, 17.11.2022r. o godz. 19:30 do domu katechetycznego na katechezę o prześladowanych chrześcijanach.

2.      Ofiary składane dziś na tacę przeznaczone będą na prace remontowe w katedrze.

3.      W środę przeżywamy uroczystość poświęcenia Katedry Metropolitalnej Wrocławskiej. Msze Św. będą sprawowane jak w dzień powszedni. Zapraszamy o godz. 18:00 na Nowennę do MB Adorującej. O godz. 18:30 uroczysta Msza Święta.

4.      W tym tygodniu przeżywamy: w czwartek wspomnienie św. Elżbiety Węgierskiej; w piątek wspomnienie bł. Karoliny Kózkówny.

5.      Ostatnie w tym roku nabożeństwa wypominkowe będąw poniedziałek, wtorek, czwartek, piątek i sobotę o godz. 17:45. Msza Św. za zmarłych polecanych w wypominkach sprawowana będzie 18 listopada o godz. 18:30. Karty wypominkowe wyłożone są na stoliku z prasą. Wypełnione karty prosimy składać bezpośrednio w zakrystii. Dziękujemy za składane ofiary przy tej okazji.

6.      Zapraszamy młodzież od klasy 7 i starszą na wyjazd do Barda w sobotę 19.11. W programie spacer po górach, Msza Św., integracja. Szczegóły i zapisy w zakrystii.

7.      Zapraszamy do katedry na oratorium poświęcone Matce Bożej „Miażdżąca głowę węża” w sobotę o godz. 19:30.

8.      Za tydzień, w ostatnią niedzielę roku liturgicznego, będziemy przeżywać uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata. Ofiary na tacę składane w tym dniu będą przeznaczone na rozbudowę i budowę nowych świątyń w naszej Archidiecezji. Tego dnia przeżywać będziemy Światowy Dzień Młodzieży, który w nasze Archidiecezji odbywać się będzie jednocześnie we Wrocławiu, Oławie i Wołowie. Msza Św. dla młodych w katedrze o godz. 15:00. Więcej szczegółów na plakacie.

9.      Od przyszłej niedzieli rozprowadzane będą świece Caritas Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom. Duże świece-20 zł, małe świece-10 zł.

10.  Rekolekcje adwentowe rozpoczniemy w I niedzielę adwentu. Poprowadzi je ks. bp Maciej Małyga.

11. Zachęcamy do lektury prasy katolickiej. Są dostępne: tygodniki „Gość Niedzielny”, „Niedziela” oraz miesięcznik „Nowe Życie”.

32 NIEDZIELA ZWYKŁA 06.11.2022r. – 12.11.2022 r.

1.      W piątek, 11 listopada, przypada Święto Niepodległości.  Główna Msza święta za Ojczyznę będzie sprawowana w Bazylice Garnizonowej pw. św. Elżbiety o godz. 10:00.W tym dniu w Katedrze Msze Św. o godz. 8:00, 9:00 Msza Św. w int. Ojczyzny o godz. 18:30. Msza Św. z modlitwą o uzdrowienie za przyczyną bł. Sióstr Męczenniczek ze Zgromadzenia Sióstr św. Elżbiety. Spowiedź na początku każdej Mszy. Kancelaria parafialna będzie nieczynna.

2.      W tym tygodniu przeżywamy: w środę święto poświęcenia Bazyliki Laterańskiej;w czwartekwspomnienie św. Leona Wielkiego, papieża; w piątek wspomnienie św. Marcina z Tours; w sobotę wspomnienie św. Jozafata.

3.      Nabożeństwa wypominkowe w tym tygodniu w poniedziałek, wtorek, czwartek i sobotę o godz. 17:45. Msze Św. za zmarłych polecanych w wypominkach sprawowane będą 11 i 18 listopada o godz. 18:30. Karty wypominkowe na listopadową modlitwę za zmarłych wyłożone są na stoliku z prasą. Wypełnione karty prosimy składać bezpośrednio w zakrystii. Dziękujemy za składane ofiary przy tej okazji. Przypominamy, że do 8 listopada można uzyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami.

4.      W najbliższą niedzielę, 13 listopada, przeżywamy Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym. Na ten cel zbierane będą ofiary do puszek. Także tego dnia przypada ustanowiony przez papieża Franciszka Światowy Dzień Ubogich. Już dziś zapraszamy w czwartek, 17.11.2022r. o godz. 19:30 do domu katechetycznego na katechezę o prześladowanych chrześcijanach.

5.      W niedzielę, 13.11.2022r. o godz. 11:30 inwestytura Członków Rycerskiego Zakonu Korony Polskiej św. Kazimierza Królewicza.

6.      Zapraszamy młodzież od klasy 7 i starszą na wyjazd do Barda w sobotę 19.11. W programie spacer po górach, Msza Św., integracja. Szczegółowe informacje i zapisy w zakrystii.

7.      Dzieci, które chciałyby dołączyć do scholii zapraszamy na próbę w środę o godz. 17:00 do domu katechetycznego.

8.      Ofiary składane na tacę w przyszłą niedzielę przeznaczone będą na prace remontowe w katedrze.

9.      Można rezerwować i zamawiać intencje na Msze Święte na rok 2023.

10. Zachęcamy do lektury prasy katolickiej. Są dostępne: tygodniki „Gość Niedzielny”, „Niedziela” oraz nowy numer miesięcznika „Nowe Życie”.

Podkategorie

 • Kościoły
 • Ogłoszenia parafialne

   

  OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

   

   

  32. Niedziela Zwykła – 8 – 14.11.2020 r.

   

  1. XII Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym to okazja, by z darem modlitwy przyjść z pomocą prześladowanym za wiarę i żyjącym w skrajnej biedzie chrześcijanom. Zachęcamy również do włączenia się w działalność Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie. Wysyłając SMS o treści RATUJE na nr 72405 (koszt 2,00 zł + VAT 0,46zł), możemy wesprzeć potrzebujących chrześcijan w Republice Środkowej Afryki. Dzięki ofiarom składanym dzisiaj do puszki przy ołtarzu św. Wincentego będzie można realizować projekty pomocy dla chrześcijan żyjących w tym kraju.

   

  2. W środę będziemy przeżywać 102. rocznicę Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Główna Msza święta za Ojczyznę będzie sprawowana w Bazylice Garnizonowej pw. św. Elżbiety o godz. 10.00. W tym dniu w Katedrze Msze święte jak w dzień powszedni, spowiedź na początku każdej Mszy świętej, kancelaria nieczynna.

   

  3. Przypominamy, że przez cały listopad można uzyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami przy okazji pobożnego nawiedzenia cmentarza.

   

  4. Nabożeństwa wypominkowe odprawiane sąod poniedziałku do soboty o godz. 17.45. Msza święta za polecanych w wypominkach odprawiona będzie w piątek o godz. 18.30.

   

  5. W środę nowenna do Matki Bożej Adorującej połączona z modlitwą za zmarłych.

   

  6. Karty wypominkowe wyłożone są przy kracie prowadzącej do zakrystii. Wypełnione karty prosimy składać w skrzynce intencyjnej, znajdującej się przy północnym wejściu do Katedry. Dziękujemy za składane przy tej okazji ofiary.

   

  7. Internetowy Kurs Małżeński rozpocznie się 16. listopada. Szczegóły i zapisy na stronie www.archidiecezja.wroc.pl/narzeczeni.

   

  8. Możemy wesprzeć dzieła prowadzone przez Caritas Archidiecezji Wrocławskiej zaopatrując się w świece, które co roku zapalamy na stole wigilijnym. Duże w cenie 15 zł., małe 6 zł. Świece wystawione są przy kracie prowadzącej do zakrystii. Caritas prosi również o odzież, śpiwory, koce i termosy na potrzeby ubogich i bezdomnych. Możemy je przekazywać do siedziby Caritas naszej Archidiecezji przy ul. Katedralnej.

   

  9. W kalendarzu liturgicznym obchodzimy: w poniedziałek święto rocznicy poświęcenia Bazyliki Laterańskiej, we wtorek św. Leona Wielkiego, w środę św. Marcina z Tours, w czwartek św. Jozafata, w piątek śś. Pierwszych Męczenników Polski.

   

  10. Zachęcamy do lektury prasy katolickiej. Są dostępne tygodniki „Gość Niedzielny” i „Niedziela” oraz numer listopadowy miesięcznika „Nowe Życie”.

   

  11. Możemy zamawiać intencje mszalne. W najbliższym czasie są jeszcze wolne terminy. W katedrze odprawiamy Msze gregoriańskie. Intencje na rok 2021 będzie można zamawiać od poniedziałku.

   

  12. Dziękujemy za przekazywane ofiary i darowizny na rzecz parafii. Ofiary możemy składać również za pomocą wpłatomatu, który znajduje się przy wejściu głównym do katedry. Ofiary złożone na konto możemy odpisać od podatku jako darowiznę na cele kultu religijnego.

   

  13. Prosimy o przestrzeganie wymagań dotyczących czasu pandemii. W kościołach należy używać maseczek i zachowywać dystans społeczny.

   

  14. Osoby powyżej 70 r. życia zachęcamy do skorzystania z Solidarnościowego Korpusu Wsparcia Seniorów. Szczegóły tej akcji na plakatach.

   
Powered by Joomla!®. Designed by: joomla 1.7 templates hosting Valid XHTML and CSS.