Bierzmowanie osób spoza parafii

1. Sakrament bierzmowania dla osób z innych parafii Archidiecezji Wrocławskiej jest udzielany w każdy pierwszy poniedziałek miesiąca o godz. 17:00 w Katedrze.

2. Sakrament ten jest udzielany tylko tym wiernym naszej Archidiecezji, którzy zostali do tego sakramentu przygotowani w swoich parafiach, przez swoich duszpasterzy. Mieszkańcy Wrocławia od 2013 roku mają obowiązek takie przygotowanie odbyć w CENTRALNYM OŚRODKU PRZYGOTOWANIA OSÓB DOROSŁYCH DO SAKRAMENTU BIERZMOWANIA W ARCHIDIECEZJI WROCŁAWSKIEJ (patrz niżej)

3. Kandydat do przyjęcia sakramentu powinien zgłosić się w Katedrze (przy bocznym wejściu) w dniu bierzmowania (poniedziałek) o godz. 16:00, aby dokonać rejestracji.

4. Do sakramentu bierzmowania może przystąpić tylko osoba, która:

a) posiada odpowiedni i opieczętowany druk (wypełniony i wystawiony przez Proboszcza parafii, w której miało miejsce przygotowanie do bierzmowania). Na odwrocie dokumentu musi znajdować się informacja z podpisem i pieczęcią parafii o tym, że kandydat został przygotowany do przyjęcia sakramentu,

b) przystąpiła wcześniej do sakramentu pokuty (należy okzać potwierdzenie)

c) okaże poświadczenie z Parafii świadka o tym, że może on pełnić tę funkcję,

d) zarejestrowała się w Katedrze (poniedziałek godz. 16:00, przy bocznym wejściu),

d) nie ma przeszkód kanonicznych uniemożliwiających przyjęcie sakramentu bierzmowania - np. do bierzmowania nie mogą przystąpić osoby zamieszkujące z sobą bez ślubu sakramentalnego, także te będące jedynie w związku cywilnym.

Kandydat zgłaszający się do rejestracji powinien dostarczyć dokumenty wystawione przez Proboszcza własnej Parafii:

• Karta do bierzmowania - WZÓR
  • Prośba proboszcza o udzielenie sakramentu bierzmowania w Katedrze i zaświadczenie o odbyciu przygotowania (może być na drugiej stronie karty do bierzmowania) - WZÓR
  • Zaświadczenie o odbytej spowiedzi przez kadydata do bierzmowania - WZÓR

CENTRALNY OŚRODEK PRZYGOTOWANIA OSÓB DOROSŁYCH DO SAKRAMENTU BIERZMOWANIA W ARCHDIECEZJI WROCŁAWSKIEJ

Ksiądz Arcybiskup Marian Gołębiewski utworzył dnia 15 stycznia 2013 r. Centralny Ośrodek Przygotowania Osób Dorosłych do Sakramentu Bierzmowania w Archidiecezji Wrocławskiej i ustanowił jego siedzibę w Centrum Duszpasterskim Archidiecezji Wrocławskiej przy ul. Katedralnej 4 we Wrocławiu.

• Przygotowania odbywają się raz w tygodniu przez okres 12 tygodni, w niedzielę o godz. 19.00.
  • Dodatkowym i obowiązkowym elementem przygotowania jest udział w dniu skupienia podczas trwania kursu w sobotę 21.11 (godz. 16.00 - 20.00)
  • Spotkania odbywają się w Centrum Duszpasterskim Archidiecezji Wrocławskiej, w kościele śś. Apostołów Piotra i Pawła, ul. Katedralna 4, we Wrocławiu
  • Czas trwania jednego spotkania: ok. 2 h,
  • Przygotowanie jest prowadzone dla osób mających min. 19 lat (po ukończeniu szkoły ponadgimnazjalnej),
  • Zapisy przyjmujemy drogą elektroniczną przez wypełnienie FORMULARZA. Do wypełnienia ankiety zgłoszeniowej potrzebne będą dane z aktu chrztu. O zapisie decyduje kolejność zgłoszenia.
  • Potrzebne dokumenty (Akt Chrztu św. oraz SKIEROWANIE na przygotowanie od ks. Proboszcza parafii zamieszkania) i opłatę za udział w wysokości 50zł należy dostarczyć na spotkanie. Prosimy nie dzwonić.
  • Termin rozpoczęcia następnego kursu: 27 września 2015 r. (godz. 18.30 - spotkanie informacyjne, godz. 19.00 - msza św., godz. 20.00 - rejestracja)
  • Możliwy termin bierzmowania po ukończeniu kursu (koniec aktualnego kursu: 13 grudnia 2015r. (niedziela))

Aby do sakramentu dojrzałości przystąpić, oprócz ukończenia przygotowania, potrzebna jest zgoda dla bierzmowanego od proboszcza parafii zamieszkania (POBIERZ TUTAJ) oraz przedstawienie świadka do bierzmowania (ZAŚWIADCZENIE DLA ŚWIADKA - POBIERZ)